lekcja języka obcego

Nauka języka obcego dla młodych osób niekiedy wydaje się żmudna, niezbyt interesująca a niektóre słowa nieprzydatne. Regularność w nauce jest kluczem do sukcesu i wie to każdy, który obcuje z nowym językiem. 

Regularność nauki języka 

Wydawałoby się, że zajęcia językowe 3 razy w tygodniu to wystarczająca liczba interakcji z językiem obcym. Warto pamiętać, że w liceach i gimnazjach zajęcia trwają tylko 45 minut, co stanowi niewielką część całego tygodnia. Jest to około tylko 2 pełnych godzin zegarowych w tygodniu, który zawiera ponad 150 godzin. 

Szacuje się, że uczeń po zakończonych zajęciach zapomina około 50% materiału, który był realizowany na zajęciach. Następnego dnia może pamiętać dosyć niewiele z poprzedniej lekcji, dlatego ważne jest, by uczeń brał udział jak najbardziej aktywnie w zajęciach, by zapamiętać konteksty nauki pewnego słowa czy wyrażenia. Warto jest też korzystać z bogatych ofert zajęć językowych pozaszkolnych, które oferuje m.in szkoła językowa w Lublinie, by młody uczeń miał jak najwięcej styczności z językiem i porównał, które metody nauczania mu najbardziej odpowiadają. Być może kryje się w nim ogromny talent. 

“Pozaszkolne” sposoby nauki języka

Uczyć się języka obcego-szczególnie angielskiego-jest dosyć łatwo. W Internecie jest szeroki wybór filmików np. na YouTubie w języku angielskim. Jeżeli typowe filmy edukacyjne nie są wystarczająco ciekawe, można uczyć się języka oglądając vlogi w obcym języku na interesujące nas tematy. Dzięki blogom stworzonych przez native speakerów nauka obfituje także w przydatne w życiu codziennym zwroty z języka potocznego. Dzięki temu sposobowi w przyszłości będzie łatwiej zrozumieć uczniowi złożone wypowiedzi w kraju tego języka. 

Wśród młodych popularny jest Netflix oraz inne plaformy VOD, które oferują filmy z lektorem w obcym języku lub z napisami. Dzięki temu można jednocześnie obejrzeć film czy serial i podszlifować umiejętności językowe. Relaks i nauka w jednym świetnie oddaje znaczenie pewnego frazeologizmu-zjeść ciastko i mieć ciastko. 

Produktywne wakacje

Wakacje to czas odpoczynku, który obejmuje aż 2 miesiące. Po wakacjach uczniowie wracają bardzo wypoczęci, jednak często na tzw. “wejściówkach” czyli testach sprawdzających usystematyzowaną wiedzę często mówi się o “pustkach w głowie”. Oczywiście, wiele reguł związanych z nauką języka uczniowie pamiętają, jednak słówka czy wyrażenia aż tak długo w pamięci nie zostają. 

Na szczęście wiele szkół językowych oferuje wyjazdy wakacyjne połączone z aktywną nauką języka. Szczególnie przydatne są kolonie, na których nauczanym językiem jest język angielski- angielski w większości szkół jest podstawą oraz jest zdawany w końcowych egzaminach.  Taki obóz językowy z angielskim nie tylko uczy, lecz także integruje młodych ludzi, którzy mogą zawrzeć nowe znajomości. Oferty obozów zapewniają regularną naukę w formie ciekawych projektów i sprytnie wplatają zajęcia sportowo-rekreacyjne w cały przebieg wyjazdu. Dzięki takim wyjazdom uczeń systematyzuje zdobytą przez lata wiedzę, aktywnie spędzi czas oraz znajdzie nowych-być może na całe życie-przyjaciół. Wakacje to piękny i niezapomniany czas-nie pozwalajmy młodzieży, by spędziły je przed komputerem czy konsolą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *