język niemiecki

W powszechnej opinii język niemiecki uchodzi za trudny do nauki, choć najczęściej w praktyce wcale taki nie jest (zwłaszcza w porównaniu z chińskim, japońskim czy polskim). Wymaga jednak opanowania kilku zasad.

Nauka języka niemieckiego – kilka podstawowych zasad

Język niemiecki charakteryzuje się tym, że ma bardzo bogatą deklinację, skomplikowaną budowę zdania, a do tego pojawiają się rodzajniki rzeczowników. Rodzajniki niemieckie często wskazują na innych rodzaj rzeczownika, niż ten, który jest dla nas oczywisty w języku polskim, co jest bardzo kłopotliwe, zwłaszcza na początku nauki.
Za to plusem niemieckiego jest to, że jego gramatyka jest logiczna, występuje w nim dużo mniej czasów niż np. w języku angielskim, zaś rodzajniki odmieniają się tylko przez cztery przypadki. W języku niemieckim rządzą twarde reguły, gdy je opanujemy, nauka będzie znacznie łatwiejsza.

Dużo kłopotów może sprawiać sama wymowa. Jeśli zależy nam na opanowaniu języka w stopniu wysokim, no to wcale nie będzie to takie proste. Najczęściej uczących się niemieckiego mają trudności w wymowie głosek, których nie ma w języku polskim (np. ü, ö), a także jednosylabowych słów z długą samogłoską w środku (np. süß, früh). Do tego, jeśli zależy nam na dobrym akcencie, wymagane jest obycie językowe – słuchanie niemieckiego, ciągłe przebywanie z nim. Wówczas najlepiej zapisach się na kurs języka niemieckiego, który prowadzony jest przez rodowitego Niemca lub osobę, która przez wiele lat tam mieszkała.

Jak skutecznie uczyć się języka niemieckiego?

Nauka języka niemieckiego, jak każdego innego języka, wymaga czasu i systematycznej pracy. Co prawda do swobodniej komunikacji po niemiecku potrzeba więcej czasu niż chociażby w przypadku angielskiego czy hiszpańskiego. Za to jak już zrozumiemy zasady, opanujemy rodzajniki, szyk wyrazów w zdaniu i gramatykę to dalej pójdzie znacznie łatwiej (w przeciwieństwie chociażby do języka angielskiego).

Oczywiście do nauki języków – wszelkich – potrzeba cierpliwości i regularnej nauki (nawet 15 minut dziennie potrafi zdziałać cuda).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *